Babka. To ciasto okraszone sporą dozą legend. Jak zrobić babkę bez zakalca? Dlaczego ciasto na babkę się zwarzyło? Dlaczego babka jest sucha? Pozbądźmy się tych szkodliwych uprzedzeń i zróbmy razem babkę marmurkową, która na pewno Wam wyjdzie. Przy okazji nauczycie się kilku ważnych kwestii, które pomogą Wam przy każdym innym cieście ucieranym! Wilgotna babka marmurkowa to ciasto, którym zaimponujecie najbliższym!
Co to jest babka marmurkowa?
Babka marmurkowa to po prostu babka, w której mieszamy ciasto waniliowe z ciastem kakaowym. Dzięki kontrastowi kolorystycznemu babka po upieczeniu ma wzory przypominające marmur.
Dlaczego babka nie wychodzi?
To pytanie ma sporo odpowiedzi, ale skupmy się na szybkim rozwiązaniu problemu. Jeśli zrobiliście już babkę i nie wyszła, to sprawdźcie dlaczego. Wyszła za sucha czy może zakalcowata? Nie urosła czy jest niesmaczna? Na każde z tych pytań jest prosta odpowiedź.
Czemu babka wyszła za sucha?
Babka może wyjść za sucha z kilku powodów. Najprostszym jest oczywiście za długi czas pieczenia. Może Wasz piekarnik przekłamuje trochę temperaturę, a może trzeba było ją wyjąć wcześniej. Innym powodem może być zła proporcja tłuszczu i innych mokrych składników. W tym przepisie na wilgotną babkę marmurkową jest prawie równa proporcja 1:1:1 masła, cukru i mąki. Do tego spora ilość jajek (aż 180 g.), czyli po równo tłuszczu wobec cukru i mąki. Jeśli robiliście babkę z innego przepisu i wyszła sucha, to przyjrzyjcie się tej proporcji.
Dlaczego babka ma zakalec?
Babka może wyjść zakalcowata, jeśli za długo będziecie mieszać ciasto po dodaniu mąki. Mąka posiada gluten, a im dłużej mieszacie ciasto z glutenem, tym bardziej go rozwijacie. Ciasto na babkę nie jest gotowe na mocno rozwinięty gluten, więc jeśli za długo będziecie je mieszać, to po upieczeniu wyjdzie Wam zakalec. Mąkę w tym przepisie dodajemy w 4 turach, aby łatwo ją wmieszać i uniknąć zakalca. Po każdym dodaniu mąki mieszajcie ciasto tylko do momentu, aż zniknie sucha mąka, nie dłużej.
Innym powodem zakalca może być za duża ciekawość. Nie zaglądajcie do piekarnika zanim ciasto porządnie się nie wypiecze, poczekajcie przynajmniej do 40 min. Jeśli musicie zajrzeć wcześniej, bo np. Wasz piekarnik nierówno grzeje i chcecie odwrócić ciasto, postarajcie się zrobić to jak najszybciej, aby nie wpuszczać chłodnego powietrza do środka.
Dlaczego ciasto się zwarzyło?
Zwarzone ciasto na babkę może się pojawić, kiedy dodajecie np. zimne jajka do ubitego już masła z cukrem, które zdążyły się ocieplić. Z tego powodu pamiętajcie, aby dodawać jajka po jednym, ciągle mieszając po każdym dodaniu. Jeśli jednak zdarzy Wam się, że ciasto się zwarzy, nadal mieszając ogrzejcie trochę misę, np. suszarką. Zwarzone ciasto szybko powinno się połączyć.
Dlaczego babka nie urosła?
Przez pieczeniem zawsze sprawdzajcie datę proszku do pieczenia. Proszek to taka oczywista sprawa, że łatwo się zagapić i mieć go w domu bardzo długo. Przeterminowany proszek do pieczenia nie zadziała, a ciasto nie urośnie. Jeśli macie wątpliwości, czy proszek jest świeży wsypcie jego szczyptę do szklanki z ciepłą wodą. Świeży proszek zacznie 'bąbelkować’.
Babka na maśle czy na oleju?
Wybór czy robicie babkę na maśle czy na oleju zależy od Waszych preferencji, zawartości lodówki oraz przepisu. Według mnie zawsze, jeśli jest możliwość, warto wybierać opcję z masłem. Masło nadaje wypiekom śmietankowego smaku i puszystości. Ma oczywiście minusy, takie jak cena albo to, że trzeba je ocieplić przed ubijaniem. Ten przepis opiera się na maśle, a babka jest dzięki temu bardzo wilgotna i puszysta, a przede wszystkim smaczna.
Podsumowując wilgotna babka marmurkowa to bardzo proste i szybkie ciasto do przygotowania, które zawsze Wam wyjdzie. Babka marmurkowa to idealne ciastko do gorącej czekolady (np. tej z kuli czekoladowej) lub herbaty. Dobrze się też sprawdzi jako szybkie śniadanie, tak jak np. amerykańskie pancakes.
Ta babka marmurkowa będzie się pięknie prezentować na wielorazowym podkładzie Bird Baking, który możecie kupić tutaj.
Babka marmurkowa
Akcesoria
- forma do babki 25×13 cm.
Składniki
- 1 łyżka masła (do foremki)
- 1 łyżka mąki (do foremki)
Ciasto bazowe
- 180 g. cukru pudru
- 180 g. masła (w temp. pokojowej1)
- 3 jajka (w temp. pokojowej1)
- 1 białko (w temp. pokojowej)
- 240 g. mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 laska wanilii (lub ekstrakt waniliowy)
Ciasto kakaowe
- 20 g. kakao
- 95 ml. mleka
Wykonanie
Ciasto kakaowe
- Foremkę smarujemy masłem i dokładnie oprószamy mąką. Nadmiar odsypujemy.
- W dużej misce umieszczamy masło i ubijamy, aż będzie puszyste (można mikserem ręcznym, ale potrwa to dłużej). Dodajemy cukier puder i ubijamy ponownie.
- Do masy dodajemy pojedynczo jajka i białko. Po każdym dodaniu miksujemy do połączenia składników.
- Do masy dodajemy nasiona wanilii lub ekstrakt i mieszamy.
- Do masy dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia w 4 turach, tj. dodajemy część i mieszamy do połączenia. Następnie dodajemy kolejną część, powtarzamy aż do dodania całości, mieszając jak najkrócej. W cieście nie powinno być widocznej suchej mąki.2
Ciasto kakaowe
- W średniej misce mieszamy kakao z mlekiem do rozpuszczenia wszystkich grudek.
- 1/3 ciasta waniliowego przekładamy do miski z masą kakaową i dokładnie mieszamy. Ciasto kakaowe będzie rzadsze niż waniliowe, to jest ok.
Przygotowanie ciasta marmurkowego
- W foremce równomiernie rozkładamy ciasto waniliowe, pozostawiając 2 łyżki. Następnie nakładamy ciasto kakaowe. Na wierzchu losowo kładziemy kilka kleksów pozostawionej części ciasta waniliowego.
- Długą wykałaczką mieszamy lekko w cieście od dołu do góry, aby utworzyć marmurkowy wzór.
- Foremką z ciastem stukamy kilka razy o blat.
- Pieczemy 55-60 min. w 170°C.
Wskazówki
- Aby zapobiec zwarzeniu składników upewnij się, że jajka i masło są w temperaturze pokojowej.
- W celu uniknięcia zakalca nie mieszaj ciasta długo po dodaniu mąki. Wystarczy mieszać je do momentu wymieszania mąki, nie dłużej.
W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.