Można zrobić prawdziwe amerykańskie pancakes, które będą puszyste i wyrośnięte, a nie smakują mąką ani proszkiem do pieczenia. Zobaczcie tajniki robienia puszystych pancake’ów.
Pancakes to taka legendarna rzecz. Każdy próbował robić, ale zazwyczaj wychodzą płaskie i mączyste. A przecież w amerykańskich filmach to takie grube i puszyste placki. Polane syropem klonowym, który po nich spływa. Tam nigdy nie są płaskie. Czy to znaczy, że filmy nas oszukują? Czasem tak, ale nie tym razem.
Szczerze mówiąc, w przeszłości przerobiłam sporo przepisów z polskich stron z przepisami. Zawsze wychodziły płaskie placki. Poszukałam głębiej, potestowałam i zrobiłam idealne pancakes. Pancakes, które są puszyste i rosną. Pancakes, które są złocisto-brązowe. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak zrobić prawdziwe amerykańskie pancakes, które będą puszyste i wyrośnięte, czytajcie dalej.
Co to są pancakes?
Pancakes, albo pankejki, to nic innego jak placki z ciasta z masłem, mlekiem i jajkiem. Są to placki smażone z dwóch stron bez lub na minimalnej ilości tłuszczu. Pochodzą z USA, gdzie najcześciej podawane są z kawałkiem topiącego się masła i syropem klonowym. Czasem nawet z plasterkiem chrupiącego bekonu. Jest to danie typowo śniadaniowe, zupełnie inne od naszych naleśników.
Czym różni się pancake od naleśnika?
Największą różnicą pomiędzy naleśnikiem a pancake jest mieszanie ciasto. Ciasto chociaż bardzo podobne w ostatnim etapie mieszania naleśników wymaga dokładnego wymieszania, które usunie jakiekolwiek grudki. W przypadku pancakes najważniejszą rzeczą, aby wyszły jest niedokładne wymieszanie składników po zmieszaniu suchych z mokrymi. Brzmi absurdalnie? Nie, to nie znaczy, że w ogóle składników nie mieszamy. To znaczy, że mieszamy składniki po dodaniu mąki tylko do momentu połączenia. Nie mieszamy dalej, bo wytworzymy gluten. A gluten sprawi, że pancakes będą gumowe i nie urosną tak, jakbyśmy chcieli.
Pancakes z maślanką czy z mlekiem?
Częstą rozterką osoby robiącej pancakes jest wybór, czy zrobić je na maślance czy na mleku. Najlepszym wyborem jest tłuste mleko – wybieramy 3,2%. Maślanka jest popularnym składnikiem wielu amerykańskich wypieków, jednak w przypadku pancakes lepiej wybrać mleko. Mleko jest rzadsze od maślanki i lepiej rozrzedzi dużą ilość mąki. Jeśli jednak nie macie mleka i chcecie spróbować na maślance, to śmiało. Wtedy dałabym łyżkę mąki mniej.
Dlaczego pancakes nie rosną?
Jest kilka bardzo łatwych zasad, które sprawią, że pancakes urosną.
Pancakes – mieszanie
Pierwszą z nich jest właśnie wspomniane wyżej mieszanie – po dodaniu składników suchych do mokrych należy wymieszać je tylko do momentu połączenia. W cieście mają pozostać grudki, ale nie ślady mąki.
Więcej ciasta
Kolejną kwestią jest zdanie sobie sprawy, że jeden pancake wymaga dużo więcej ciasta niż może się wydawać. Ja nakładam pancakes na patelnie miarką o pojemności 100 ml., chociaż nie nalewam je pełnej, a ok. połowę, czyli 50 ml. Kiedyś myślałam, że wystarczą dwie łyżki – przyznać się, kto też tak robił?
Dodatkowo, w trakcie smażenia należy pamiętać o jednej ważnej kwestii. Nakładamy najpierw porcję ciasta, czekamy aż lekko zetną się jego krawędzie (pojawią się bąbelki) i wtedy dokładamy dodatkową łyżkę ciasta.
Pancakes z sodą czy z proszkiem?
W poniższym przepisie znajdują się dwie substancje, które sprawią, że pancakes urosną. Jest to oczywiście proszek do pieczenia, ale też soda oczyszczona. W większości polskich przepisów zaleca się dużą ilość proszku do pieczenia i żadnej sody. Jednak w tym przypadku tworzymy danie amerykańskie, a w USA soda to główny składnik rosnący. Dlatego w tym przypadku dajemy i proszek i sodę. Soda potrzebuje do rośnięcia kwasu, który jest już w proszku do pieczenia – dzięki temu mamy mniej proszku, a więcej działania rosnącego.
Jeśli będziecie przestrzegać tych zasad, zrobienie pancakes, które urosną będzie dziecinnie proste.
Jak smażyć pancakes?
Smażenie pancakes pójdzie gładko, jeśli zastosujecie te wskazówki.
Zalecam smażenie na patelni teflonowej lub podobnej z powłoką nieprzywierająca. Patelnie stalowe lub żeliwne nie nadają się do smażenia pancakes zgodnie z poniższymi zasadami, ale możecie eksperymentować.
Do ciasta na pancakes dodajemy roztopione masło. Dzięki temu nie potrzebujemy żadnego dodatkowego tłuszczu na patelni. Smażenie bez dodatkowego tłuszczu sprawi, że pancakes nie będą się przypalać ani przywierać.
Pancakes smażymy na rozgrzanej patelni, ale kontrolujemy temperaturę przez cały czas. Po rozgrzaniu patelni może okazać się, że należy smażyć na niżsżej mocny niż będzie się wydawać na początku. Na pewno zauważycie to po usmażeniu kilku pierwszych pancake’ów.
Po przeczytaniu wszystkich powyższych wskazówek, jestem przekonana, że wiecie jak zrobić idealne pancakes jak z restauracji. Zapraszam Was więc na przepis poniżej, a jeśli macie jakieś wątpliwości to pytajcie w komentarzu lub na Instagramie Bird Baking.
Amerykańskie pancakes – puszyste i wyrośnięte
Składniki
- 300 ml. mleka (1 i ½ szklanki)
- 1 jajko
- 300 g. mąki (2 szklanki)
- 60 g. cukru (¼ szklanki)
- ¼ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- ¼ łyżeczki sody oczyszczonej
- 20 g. roztopionego masła (2 łyżki)
Wykonanie
- W średniej misce umieszczamy mleko i jajko i mieszamy trzepaczką.
- Wszystkie suche składniki umieszczamy w dużej misce i dokładnie mieszamy.
- Do suchych składników wlewamy mokre mieszając trzepaczką tylko do połączenia. 1
- Dolewamy roztopione masło i mieszamy, znowu tylko do lekkiego wymieszania. Mogą pozostać grudki, ale nie ślady mąki.
- Ciasto odstawiamy na 5 min. W tym czasie rozgrzewamy suchą patelnię. Po tym czasie mieszamy masę raz, aby upewnić się, że masło się nie oddzieliło.
- Nakładamy po 50-70 ml. masy na rozgrzaną patelnię (ok 3 łyżki), zmniejszamy moc i smażymy.
- Kiedy ciasto zetnie się na krawędziach (pojawią się bąble), dolewamy na środek każdego placka po łyżce ciasta. Smażymy chwilę. 2
- Przewracamy placka i smażymy, aż będzie lekko brązowy z każdej strony. Powtarzamy z całą masą.
- Podajemy z syropem klonowym, nutellą lub masłem orzechowym.
Wskazówki
- Przestajemy mieszać, gdy tylko składniki mniej więcej się połączą. Może zostać kilka śladów mąki, bo w następnych krokach je domieszamy.
- Dolewamy dodatkowe ciasto dopiero po ścięciu krawędzi, aby pancakes były grubsze, a ciasto nie rozlewało się po patelni.
W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.
Macie ochotę na inne słodkie śniadanie? Spróbujcie idealnych, chrupiących gofrów, które są miękkie w środku.
Wasze wykonania
Czekam na Wasze wykonania, dajcie znać jak poszło w komentarzu lub podeślijcie mi zdjęcie na Instagram! Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów i realizacji!
Pytania
Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości związane z przepisem zerknijcie też na Instagram – często wstawiam tam wskazówki i triki związane z przepisami. Jeśli to nie rozwiąże Waszych wątpliwości odezwijcie się do mnie na Instagramie lub tutaj w komentarzu – na pewno pomogę!
Ja z siostrą się zajadamy super przepis. Tylko mam pytanie, na jakim stopniu nagrzania patelni warto smażyć? Bo u mnie było tak że jak dałam na 8(a mam do 9) to mi się spalały a w środku było surowe. A jak zmniejszyłam na 5 to mega długo się robiły. Ale są naprawdę pyszne.
Dziękuję za przepis.
Na płycie z zakresem do 9 zaczęłabym od rozgrzania patelni na 8, a następnie smażyć można balansując pomiędzy 6-7, żeby utrzymać taką średnią temperaturę. Dziękuję za komentarz i cieszę się, że smakowało!
super
czy takie gotowe ciasto może przeleżeć w lodówce do następnego dnia ?
Tak, nie ma przeciwskazań, ale raczej nie dłużej niż do rana, bo proszek do pieczenia i soda się dezaktywują.
bardzo dobry przepis i cenne wskazówki
Bardzo dziękuję za komentarz 🙂