Pesto z czosnku niedźwiedziego do makaronu

Kwiecień to zdecydowanie czas czosnku niedźwiedziego! Ta przepyszna zielona nowalijka to jedno z moich ulubionych ziół. Od kilku wyczekuję początku sezonu, aby wykorzystać go do różnych przepisów. Jednym z prostszych i szybszych sposobów jest na wykorzystanie jest pesto z czosnku niedźwiedziego do makaronu. Zapraszam na wyborny przepis!

Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi jest coraz łatwiej dostępny. W tym roku udało mi się dostać pokaźny pęczek w supermarkecie online w Warszawie, jednak kupuję go też czasem w Hali Mirowskiej. Na pewno znajdziecie go na lokalnych targowiskach lub lepiej wyposażonych warzywniakach. Jeśli macie problem ze znalezieniem sprawdźcie też sklepy online z ziołami, zdarza się, że wysyłają czosnek kurierem.

Pamiętajcie, że czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną, więc nie można go zrywać w publicznych lasach. Jeśli macie za to ogródek, to polecam wyhodować sobie swój własny czosnek i co roku się nim cieszyć.

Jak wykorzystać czosnek niedźwiedzi?

Ja stawiam na proste rozwiązania, dlatego jednym z moich ulubionych sposobów na wykorzystanie czosnku niedźwiedziego jest bardzo proste pesto. Mało składników o wysokiej jakości zawsze przynosi pyszne rezultaty i tak jest tym razem. Wybierzcie świeży czosnek niedźwiedzi i dobrej jakości ser (np. pecorino romano lub parmiggiano reggiano).

Do tego pesto nie daję orzechów, ponieważ nie wydają mi się one konieczne, a całe danie smakuje bez nich bardzo dobrze. Do dania można dodać również na wierzch kawałki czosnku – w celach ozdobnych i smakowych.

Jak zrobić pesto?

Nie ma chyba prostszego sosu do makaronu niż pesto. Do blendera wrzucamy wybrane zioła, oliwę, ser i odrobinę anchois aż stworzą zieloną pastę. Pesto najlepiej doprawiać do smaku, aż będzie smakowało naprawdę dobrze. Sok cytryny, sól i oliwa to dodatki, których najlepiej nie chować przed skończeniem gotowania. Można je dodawać, aż uznamy, że pesto wyszło naprawdę pyszne! Pesto dodajemy do ugotowanego makaronu z odrobiną wody z gotowania go i mieszamy.

Szukasz pomysłu na deser? Zobacz przepisy na szybkie ciasta.

Wegańskie pesto z czosnku niedźwiedziego

Wystarczy tylko kilka małych zmian w tym przepisie, aby zrobić wegańskie pesto z czosnku niedźwiedziego. Zamiast parmezanu wybierzcie nieaktywne płatki drożdżowe i pomińcie anchois. W ten sposób łatwo zrobicie pyszne wegańskie pesto.

Pesto z czosnku niedźwiedziego do makaronu

Drukuj przepis
Proste i pyszne pesto ze świeżego czosnku niedźwiedziego. Zobacz, jak zrobić pyszne pesto do makaronu.
Rodzaj Main Course, Side Dish
Kuchnia Italian, Polish
Słowa kluczowe czosnek niedzwiedzi, makaron, pesto
Czas przygotowania 15 minut
Pełny czas 15 minut
Porcje 2 porcje

Składniki 

  • 150 g. czosnku niedźwiedziego (ok. 25-30 gałązek)
  • 30 ml. oliwy z oliwek
  • 60 g. sera (parmiggiano reggiano lub grana padano)
  • 2 filety z anchois (lub łyżeczka pasty)
  • 1 cytryna (skórka i sok)
  • sól i pieprz
  • 250 g. drobnego makaronu (np. Trofie)

Wykonanie

Pesto

  • Ser ścieramy na małych oczkach, 1/5 odkładamy do dekoracji.
  • W małym blenderze umieszczamy umyty czosnek niedźwiedzi (odkładamy 4 gałązki do dekoracji), oliwę, anchois, 50 g. sera, odrobinę świeżo zmielonego pieprzu i łyżkę soku z cytryny. Blendujemy do osiągnięcia konsystencji pasty (można dolać oliwy).
  • Doprawiamy do smaku. Jeśli jest za gorzkie, dodajemy sok z cytryny, jeśli ser/anchois było mało słone dodajemy sól. Powinno smakować bardzo dobrze. 🙂

Makaron/do podania

  • Resztę czosnku kroimy na kawałki o długości 2 cm. i odkładamy.
  • Gotujemy makaron zgodnie z instrukcją do stanu al dente w mocno osolonej wodzie.
  • Odsączamy makaron i odkładamy z powrotem do garnka. Dodajemy pesto i mieszamy do połączenia.
  • Przekładamy makaron na talerz. Posypujemy pokrojonym czosnkiem, resztą parmezanu, startą skórką z cytryny i skrapiamy oliwą.

Wskazówki

  1. Aby zrobić wegańskie pesto z czosnku niedźwiedziego wystarczy zamienić ser na nieaktywne płatki drożdżowe i pominąć anchois, a w zamian dodać więcej soli. 

W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu