Jak zrobić ekstrakt z wanilii?

Ekstrakt waniliowy to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możecie zrobić w domu, aby polepszyć jakość Waszych wypieków. Jest to produkt bezobsługowy, zrobienie go zajmuje 5 minut, a potem już tylko czekamy. Do tego z każdym kolejnym wypiekiem jego smak będzie lepszy! Dlaczego? Przeczytajcie poniżej, jak zrobić ekstrakt z wanilii.

Jak zrobić ekstrakt z wanilii?

Jedyne, czego potrzebujemy na start to kilka lasek wanilii i mocny alkohol. Cztery laski będą optymalne, ale jeśli nie macie aż tyle na raz, to można też zacząć od dwóch i stopniowo dokładać więcej. Najlepsze alkohole do ekstraktów to te ciemne – whisky, bourbon lub rum. Mój ulubiony wybór to Rum Vana Talinn 45%, ma on w sobie mocny aromat wanilii, dzięki czemu ekstrakt jest jeszcze lepszy.

Wybierając wanilię, dobrze jest szukać takiej, która jest mięsista, tzn. laski są dość grube, a miąższ tłusty. Taka wanilia da nam dużo smaku (nie tylko do ekstraktu, do codziennych wypieków też). Ja kupuję wanilię na Amazonie, bo znalazłam tam swoją ulubioną firmę. Kupując ją w paczce po 5 szt. wychodzi taniej niż kupując pojedyncze laski z marketu, a jej jakość jest o wiele lepsza. Laski są niewyschnięte, grube i pełne nasion. Link do rekomendowanej przeze mnie wanilii.

W celu zrobienia ekstraktu z wanilii wystarczy do niewielkiej, czystej, szklanej butelki włożyć rozcięte wzdłuż laski wanilii i zalać je wybranym alkoholem do pełna. Następnie odstawiamy butelkę w ciemne miejsce na kilka tygodni i po tym czasie otrzymujemy gotowy ekstrakt.

Co zrobić, jak już zrobimy ekstrakt waniliowy?

Warto wiedzieć, że ekstrakt waniliowy to nie jest jednorazowy produkt. Za każdym razem, gdy będziecie używać wanilii do wypieków, zużytą laskę wrzucamy do ekstraktu. Dzięki temu ekstrakt będzie coraz mocniejszy, a laski wanilii nie będą się marnowały.

Na przykład, do zrobienia tego budyniu, używamy laski wanilii. Po zagotowaniu jej w mleku, wyjmujemy ją, opłukujemy wodą z resztek nabiału i dokładnie suszymy. Następnie wkładamy laskę do ekstraktu.

Chociaż wiem, że robienie ekstraktu może być czasowo zniechęcające, to zobaczcie, że on się robi sam, w tle. Używając wanilii możecie zrobić przy okazji ekstrakt, a po pewnym czasie cieszyć się naprawdę mocnym aromatem.

Ile trwa robienie ekstraktu z wanilii?

buteleczka ekstraktu waniliowego z laskami wanilii obok

Uzyskanie satysfakcjonującego smaku z ekstraktu waniliowego powinno potrwać ok. 6-8 tygodni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spróbować użyć ekstraktu wcześniej. Będzie on na pewno lżejszy, ale na pewno doda lekkiego smaku wypiekom.

Im dłużej ekstrakt waniliowy będzie stał, tym bardziej aromatyczny będzie. Na zdjęciu widzicie mój, już prawie czteroletni ekstrakt.

Jakiego alkoholu użyć do ekstraktu z wanilii?

Jakiegokolwiek mocnego, ale każdy będzie miał lekko inny efekt na aromacie ekstraktu:

 • Wódka lub spirytus – ekstrakt będzie miał prostszy, bardziej czysty aromat, będzie też dość jasny
 • Ciemny rum – w zależności od konkretnych aromatów rumu nada ekstraktowi głębszy waniliowy-drewniany aromat, ekstrakt będzie ciemnobrązowy
 • Whisky, bourbon – uzyskamy bardziej karmelowy, słodki ekstrakt o brązowej barwie
 • Brandy – ponownie, ekstrakt będzie karmelowo-waniliowy i brązowy

Przy wyborze alkoholu do ekstraktu warto wziąć pod uwagę jego cenę i dostępność. Jeśli będziecie często używać ekstraktu to trzeba będzie go uzupełniać alkoholem. Warto wybrać alkohol, którego nie będzie do końca żal, chociaż jego smak jest ważny. Jeśli zdecydujecie się już na jakiś konkretny alkohol, to nie ma konieczności, aby zawsze go używać. Jest to jednak wskazane, bo smak będzie się robił coraz głębszy.

Czym można zastąpić ekstrakt z wanilii?

Jeśli jeszcze czekacie, aż Wasz ekstrakt z wanilii uzyska docelowy smak, a potrzebujecie wanilii do przepisu, najlepiej byłoby używać świeżych lasek. W ten sposób każdą zużytą laskę wrzucicie dodatkowo do ekstraktu, a Wasze przepisy będą smakowały waniliowo. Można też używać gotowych past z wanilii (takich jak ta), ale zawsze sprawdzajcie ich skład. Odradzam zastępowanie ekstraktu aromatem wanili(n)owym, ponieważ wanilina daje zupełnie inny aromat niż prawdziwa wanilia.

Ekstrakt z wanilii

Drukuj przepis
Prosty przepis na ekstrakt waniliowy z dwóch składników. Zobacz, jak zrobić prawdziwy ekstrakt z wanilii.
Rodzaj Dessert
Kuchnia French
Słowa kluczowe wanilia
Czas przygotowania 5 minut
Pełny czas 5 minut

Akcesoria

 • 1 szklana butelka 200-400 ml.

Składniki 

 • 2-4 laski wanilii (mogą być już bez nasion)
 • 200 ml. mocnego alkoholu (np. rumu, wódki, whisky)

Wykonanie

 • Wanilię rozcinamy wzdłuż (ziarenka można zostawić lub użyć do innego wypieku). Jeśli używamy niskiej butelki to rozcinamy wanilię też na pół, aby się zmieściła.
 • Do butelki wkładamy wanilię i zalewamy alkoholem.
 • Szczelnie zamykamy butelkę i odstawiamy na min. 4 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie ekstraktu można używać, z czasem będzie coraz bardziej aromatyczny.
 • Po użyciu świeżych lasek wanilii do innych wypieków, myjemy laski i dokładnie suszymy, a następnie dokładamy je do ekstraktu.
 • Jeśli zauważamy zużycie, to dolewamy alkohol, aby przykryć wanilię. Ekstrakt będzie się dalej aromatyzował.

W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.

Część linków, które widzicie powyżej prowadzi to produktów dostępnych na Amazon.pl. Zawsze polecam tylko te produkty, których naprawdę sama używam i polecam. Jeśli dokonacie zakupów z tych linków, otrzymam małą prowizję, która pomoże mi dalej oferować darmowe przepisy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu