Sernik z białą czekoladą, polewą czekoladową i borówkami

Idealnie kremowy sernik, polany grubą warstwą gorzkiej czekolady, na maślanym kruchym spodzie, a do tego góra borówek na wierzchu. Brzmi dobrze? To czytajcie dalej, bo dzisiaj właśnie taki sernik robimy. Idealny na Dzień Babci i Dziadka, ale też na każdą inną okazję. Sernik z białą czekoladą, polewą czekoladową i borówkami będzie też idealnie smakował zjedzony w zaciszu własnego domu bez żadnej okazji. Bo kto potrzebuje okazji, żeby zjeść kawałek pysznego, kremowego serniczka?

Ten kremowy sernik idealnie wygląda na naszej niskiej paterze o średnicy 30 cm.

Jak upiec sernik?

Pytanie proste, a zarazem trudne. Serników na świecie są już dziesiątki, i tak możecie znaleźć przepisy na sernik baskijski, japoński, polski, czy nowojorski. My dzisiaj będziemy rozprawiać o serniku najbardziej zbliżonym do nowojorskiego, ale na polskim twarogu zamiast na kremowym serku typu Philadelphia. Sernik pieczemy w kąpieli wodnej, zapewniając mu tym samym warunki prawie jak przy gotowaniu. Dzięki temu zyska niebywałej kremowości. Pieczenie w kąpieli wodnej to nic innego jak wstawienie formy z sernik do blachy napełnionej wody. Upewnijcie się tylko wcześniej, że zabezpieczyliście blachę np. folią aluminiową, aby zapobiec przemoczeniu spodu.

Jakiego twarogu użyć do sernika?

Korzystanie z Philadephii jest w Polsce ciężkie. Na sernik tych rozmiarów musielibyście kupić ok. 8 opakowań. Pomijając cenę, to też dużo plastikowych opakowań. Do tego, zagraniczne przepisy wykorzystujące Philadelphię najczęściej nawiązują do serka w bloczku – zapakowanego w folię, niedostępnego tutaj.

Dlatego, ja najczęściej korzystam do serników z twarogu w wiaderku – to właśnie ten zalecił mi mistrz cukiernictwa na warsztatach z serników, ale robię to też z wygody. Nie mam w domu miejsca na maszynkę do mielenia i oszczędzam czas. Kupując twaróg w wiaderku sprawdzam zawsze skład – im mniej, tym lepiej.

Sernik to nie to, na co masz dzisiaj ochotę? Sprawdź w takim razie przepis na czekoladową chmurę – boskie ciasto czekoladowe.

Dlaczego sernik opada?

Ten sernik nie opada, więc jest idealnym ciastem dla początkujących. Serniki, które opadają zazwyczaj są robione na bazie składników, które każą im rosnąć – ubitych białej lub proszku do pieczenia. Jednak, to wcale nie oznacza, że to, że sernik opada to błąd. Wręcz przeciwnie. Taka uroda sernika, że rośnie, a potem opada tworząc kremową i puszystą masę.

Kiedy sernik pęka?

sernik ugryziony kawalek

Ten sernik w zasadzie nie ma szansy na pękanie. Dlaczego? Głownie dlatego, że jak napisałam wyżej, ten sernik nie rośnie. Dzięki temu nie pulchnie, nie opada i nie pęka. Sernik może ewentualnie popękać przy za długim pieczeniu – dlatego nie przeciągajcie go.

Zdradzę Wam za to, że jeśli inny sernik Wam pęka, powodem jest nadmiar pary wodnej w piekarniku. Odparujcie piekarnik co jakiś czas, a sernik nie pęknie.

Dlaczego sernik nie chce się upiec?

Sernik typu nowojorskiego będzie wyglądał jak niedopieczony nawet jak będzie gotowy. Lekka 'ruchliwość’ na środku ciasta na końcu pieczenia nie jest znakiem, że sernik jest surowy. Gotowy sernik będzie miał ścięte boki i środek, który przy poruszeniu formą się trochę zatrzęsie. Po ostygnięciu sernik zastygnie, ale będzie kremowy. Pieczenie go dłużej sprawi, że będzie za bardzo ścięty. suchy i popęka.

Co zamiast mąki ziemniaczanej do sernika?

Mąkę ziemniaczaną dodajemy do sernika, aby upewnić się, że on zastygnie i będzie się 'trzymał’. Mąka ziemniaczana działa jak łącznik i zbija całą tę tłustą masę.

Na spokojnie możecie zastąpić mąkę ziemniaczaną, maką kukurydzianą, mąką pszenną lub miksem ich wszystkich. Ja najchętniej daję 2/3 mąki pszennej i 1/3 mąki kukurydzianej.

Jeśli nie macie żadnej mąki pod ręką – pomińcie ten krok. Jest bardzo duża szansa, że sernik i tak wyjdzie. Sprawdźcie go tylko przed końcem pieczenia.

Czym ozdobić sernik?

Ten sernik z białą czekoladą proponuję podawać z polewą czekoladową oraz borówkami, ale w lato idealnie smakowałby też z malinami. Polewę możecie też zrobić z białej czekolady – roztopcie wtedy 100 g. białej czekolady i dodajcie 200g. kwaśnej śmietany.

Ten sernik idealnie wygląda na naszej niskiej paterze z kolekcji Grid o średnicy 30 cm. Zobaczcie tutaj.

Sernik z białą czekoladą, polewą czekoladową i borówkami

Drukuj przepis
Idealnie kremowy sernik z polewą czekoladową, maślanym spodem i borówkami
Course Dessert
Kuchnia American, Polish
Keywords sernik
Czas przygotowania 30 minut
Czas pieczenia 50 minut
Czas chłodzenia 5 godzin
Porcje 10 porcji
Kalorie 400

Składniki 

Spód

  • 150 g. roztopionego masła
  • 300 g. ciasteczek maślanych

Masa sernikowa

  • 200 g. białej czekolady
  • 100 g. jogurtu naturalnego
  • 100 g. śmietany (12 lub 18%)
  • 1 kg. twarogu (mielonego)
  • 250 g. mascarpone
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (lub cukru z wanilią)
  • 50 g. cukru
  • 1 łyżka mąki kukurydzianej

Polewa

  • 150 g. czekolady gorzkiej (min. 55%)
  • 100 g. śmietanki 30%
  • 50 ml. mleka
  • 200 g. borówek

Wykonanie

Spód

  • Ciasteczka kruszymy ręcznie lub w malakserze i łączymy z roztopionym masłem.
  • Wysypujemy mieszankę na tortownicę o śr. 24 cm. i wyrównujemy. Podpiekamy 8 min. w 190°C.

Masa sernikowa

  • Roztapiamy czekoladę i mieszamy ze śmietaną i jogurtem. Odstawiamy.
  • W dużej misce umieszczamy twaróg, mascarpone, jajka, ekstrakt i cukier. Mieszamy ręcznie do połączenia. Dodajemy mieszankę z czekoladą i mieszamy.
  • Przesiewamy do masy mąkę kukurydzianą i mieszamy do całkowitego połączenia.
  • Wylewamy masę na podpieczony spód. Pieczemy w kąpieli wodnej w 190°C przez 10 min., zmniejszamy temperaturę do 140°C i pieczemy jeszcze 40 min.
  • Sernik studzimy na blacie przez noc lub przez kilka godzin w lodówce.

Polewa

  • Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej i dodajemy mleko oraz śmietankę.1 Mieszamy.
  • Polewamy sernik i odstawiamy do lodówki na 20 min.
  • Na wierzchu układamy owoce.

Wskazówki

  1. Jeśli polewa wyda się za gęsta można dodać więcej mleka, jeśli zbyt lejąca stawiamy z powrotem na kąpiel wodną i dokładamy czekolady. 

W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.

3 komentarze

  1. Ma może Pani zdjęcia jak to jest pięć sernik w piekarniku w kąpieli wodnej? zachodzie w głowe czy Bacha na być na naczyniu z odą czy ma w nim pływać.

    • Dzień dobry, zdjęcia niestety nie mam, ale już tłumaczę. Można dać naczynie z wodą na dno – wstawić je wtedy w czasie rozgrzewania piekarnika, żeby para się już tworzyła i przy wkładaniu sernika dolać wody, żeby nie zabrakło. Najfajniejszy sernik jednak wyjdzie, jeśli formę z sernikiem zabezpieczy Pani folią aluminiową od spodu aż do krawędzi i wstawi ją bezpośrednio do dużej formy/naczynia z wodą. W razie czego proszę pytać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu