Poniższy przepis to wariacja na temat klasycznego ciasta marchewkowego. Jest wiosna, idzie nowe, więc robimy nowe rzeczy z tym klasykiem. Postanowiłam zawinąć cienkie, ale puszyste marchewkowe ciasto w roladę wypełnioną nadzieniem z serka kremowego. A żeby dodać wielkanocnego klimatu narysowałam pisanki, które przewijają się przez całą roladę. Zobaczcie jak prosta jest ta rolada marchewkowa na Wielkanoc!
Ciasto marchewkowe z nadzieniem z serka kremowego to wielkanocny klasyk, chociaż mi tak samo mocno kojarzy się z Wielkanocą, jak i świętami Bożego Narodzenia. Na Wielkanoc robimy ciasto marchewkowe, bo wiosna, bo marchewki i zające. A zimą? Zimą jest idealny czas na korzenne przyprawy i ciasta, które dają nam komfort. Pewnie dlatego, to ciasto jest tak uniwersalne. A przecież można je zjeść nawet w środku lata!
Rolada, często zwana yule log lub Bûche de Noël to znane, bożonarodzeniowe ciasto, które najczęściej dekoruje się w taki sposób, aby przypominało pień drzewa. Zazwyczaj w środku znajdziemy lekki krem z bitej śmietany, a na wierzchu czekoladowy biszkopt. To bardzo efektowny deser, który jest prostszy niż może się wydawać! Jednak ja zapraszam Was na wariację na bazie ciasta marchewkowego i kremowego nadzienia.
Jak zawinąć roladę, aby nie pękała?
Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do myśli, gdy mamy już upieczone ciasto jest to, jak je zawinąć, żeby nie pękło. Jest kilka bardzo prostych trików, które ułatwią Wam to zadanie.
Po pierwsze, ciasto nie może być niedopieczone ani przepieczone. Niedopieczone ciasto poskutkuje rozpadającą się i nietrzymającą roladą, a spalone suchym i łamiącym się ciastem. Dlatego warto obserwować roladę w trakcie pieczenia, które nie trwa długo – to tylko 10-11 minut, a każda minuta może zrobić różnicę. U mnie wystarczyło 10 min., aby ciasto dokładnie się upiekło i lekko zbrązowiało na bokach, ale nie kruszyło się.
Po upieczeniu ciasta należy przełożyć je na blat (kładziemy np. deskę z papierem do pieczenia na cieście i obracamy całą blachę do góry nogami), aby wyjąć je bez szkód. Jeśli zdecydowaliście się na robienie wzorków konieczne będzie ponowne odwrócenie, aby wzory były pod spodem rolady. Po wyjęciu rolady nacinamy ją wzdłuż krótszego boku ok 2-3cm. od krawędzi. Ułatwi to zawijanie.
Kolejna sprawa, to studzenie zawiniętej rolady. Nigdy nie zostawiamy ciasta, które ma być zawinięte do wystudzenia na płasko – wtedy mamy pewność, że popęka. Ciasto po wyjęciu z piekarnika odkładamy na blachę. Następnie obsypujemy cukrem pudrem ciasto, nakładamy na nie papier do pieczenia i zawijamy z nim w środku. Tak zawiniętą roladę odkładamy do ostygnięcia. Dzięki temu rolada „przyzwyczai” się do bycia zawiniętą i nie pęknie przy finalnym zawijaniu.
Jeśli poszukujesz innych wielkanocnych słodyczy, spróbuj najprostszego mazurka z czekoladą.
Jak zrobić roladę we wzorki?
Wbrew pozorom uzyskanie wzorów na roladzie to nic trudnego! Wystarczy, że przed dodaniem marchewki do ciasta odłożycie sobie po łyżce ciasta do miseczek, w których je zabarwicie. Następnie na przygotowaną blachę możecie wycisnąć wzory rękawem cukierniczym lub łyżką. Kluczem do sukcesu jest włożenie wzorków na 10 min. do zamrażarki – dzięki temu po wylaniu reszty ciasta, wzory się nie rozpłyną.
Ten przepis starcza na sporą roladę, którą obdzielicie całą rodzinę. Jeśli jednak świętujecie Wielkanoc w klimatach pandemicznych, lub po prostu w mniejszym gronie, to podzielcie przepis na pół i wyjdzie Wam piękna mała roladka, która i tak starczy na ok. 8 mniejszych kawałków. Jeśli chodzi o jajka to możecie dać 1 jajko i 1 białko lub, jeśli macie do czego wykorzystać pół jajka, to 1 i pół jajka. Nie polecam schodzenia do jednego jajka, bo to ono stanowi bazę wyrośniętego ciasta, które będzie puszyste.
Wielkanocna rolada marchewkowa
Składniki
Ciasto
- 3 jajka
- 45 g. cukru białego (drobnego)
- 45 g. cukru brązowego
- 1 łyżeczka cukru/ekstraktu waniliowego
- ½ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka imbiru w proszku
- ½ łyżeczki cynamonu
- szczypta gałki muszkatołowej
- szczypta zmielonych goździków (opcjonalnie)
- 120 g. mąki pszennej (¾ szklanki)
- 1 i ½ szklanki marchewki startej na dużych oczkach (ok. 2 średnie marchewki)
- barwniki (opcjonalnie)
- 50 g. cukru pudru (do podsypywania)
Nadzienie
- 200 g. cukru pudru
- 220 g. serka śmietankowego1 (typu Philadephia, Twój Smak, w temp. pokojowej)
- 6 łyżek masła (w temp. pokojowej)
- ½ łyżki cukru/ekstraktu waniliowego
Wykonanie
Ciasto
- Przygotowujemy blachę – kładziemy papier do pieczenia lub folię aluminiową, smarujemy tłuszczem i posypujemy mąką.2
- Startą marchewkę umieszczamy w misce i zalewamy wrzątkiem. 3 Odkładamy na 5 min. i dokładnie obsuszamy na ręczniku papierowym.
- W dużej misce ubijamy jajka aż powstanie jasna i puszysta masa.
- Dosypujemy cukier i wanilię i ubijamy, aż wszystko się dobrze połączy, ok. 3 min.
- Wszystkie przyprawy (imbir, cynamon, goździki, gałka, sól) oraz proszek do pieczenia łączymy z mąką i dokładnie mieszamy.
- Przesypujemy mąkę w 3 turach do miski z jajkami. Za każdym razem delikatnie mieszamy, aż do połączenia mąki, ale tak, aby nie tracić ubitego powietrza.
- Jeśli robicie wzorki to odkładamy po łyżce ciasta do osobnych miseczek, zabarwiamy je i przekładamy do rękawów cukierniczych. Następnie wyciskamy wzory na przygotowaną blachę i wkładamy do zamrażarki na 10 min.
- Do ciasta dodajemy startą, osuszoną marchewkę i delikatnie mieszamy.
- Po schłodzeniu (lub nie) wylewamy powoli całe ciasto na blachę (na wzorki) i wyrównujemy do boków, aby powstał prostokąt.
- Pieczemy przez 9-11 min. w 175°C bez termoobiegu. Rolada jest gotowa, kiedy jest elastyczna na środku i lekko brązowa na bokach.
- Wyjmujemy blachę i od razu kładziemy papier do pieczenia na cieście. Przykrywamy je deską/inną blachą i odwracamy do góry nogami, aby przenieść ciasto na blachę. Proces powtarzamy, tak aby rolada leżała spodem z wzorkami/stroną, którą leżała na blasze.
- Nacinamy ciasto wzdłuż krótszego boku, ok. 2-3cm od krawędzi, ale nie do końca. Ma to być tylko nacięcie. Kładziemy na cieście papier do pieczenia i zawijamy razem z papierem spod spodu. Odstawiamy.
Nadzienie
- Serek umieszczamy w misce razem z masłem i ubijamy do połączenia.
- Wsypujemy cukier i wanilię i zaczynamy powoli mieszać aż do wyższej mocy i połączenia składników.
Składanie
- Wystudzoną roladę delikatnie odwijamy i przycinamy krawędzie, aby pozbyć się twardszych kawałków i wyrównać.
- Smarujemy ciasto kremem do każdego boku, zostawiając 2 cm. bez kremu wzdłuż krótszej krawędzi (tej bez nacięcia).
- Zawijamy roladę ciasno zaczynając od strony z nacięciem i kończąc tak, aby szew był pod spodem.4
- Wkładamy roladę na min. 1h do lodówki.
Wskazówki
- Są różne serki kremowe, niektóre są dużo bardziej wodniste od innych. Jeśli posiadacie taki z dużą ilością wody to przed rozpoczęciem połóżcie czystą szmatkę na sitko, a na nią serek. Złapcie za wszystkie rogi skręćcie je w „tobołek”. W ten sposób odciśniecie nadmiar wody.
- Możecie użyć też głębokiej formy i tak samo ją przygotować – dzięki temu wyjdzie Wam idealny kwadrat. A jeśli nie macie formy to spróbujcie wylać ciasto na oko – po pieczeniu i tak je wyrównamy nożem.
- Przygotowanie marchewki ma na celu zmiękczenie jej – to ciasto piecze się bardzo krótko, więc jest ryzyko, że marchewka nie zmięknie, a ciasto będzie gumowe. Jeśli macie jednak, np. bardzo świeżą lub miękka marchewkę możecie pominąć ten krok.
- Jeśli jakiś krem wyleciał pod koniec to najlepiej go zebrać, bo rolada się nie sklei.
W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.
Wasze wykonania
Czekam na Wasze wykonania, dajcie znać jak poszło w komentarzu lub podeślijcie mi zdjęcie na Instagram! Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów i realizacji!
Pytania
Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości związane z przepisem zerknijcie też na Instagram – często wstawiam tam wskazówki i triki związane z przepisami. Jeśli to nie rozwiąże Waszych wątpliwości odezwijcie się do mnie na Instagramie lub tutaj w komentarzu – na pewno pomogę!
Super pomysł, uwielbiam roladki 🙂