Chleb na zakwasie to nie zawsze męka z zagniataniem i czekaniem. Można zrobić chleb dosłownie w 10 minut, a rano cieszyć się świeżym bochenkiem z naturalnych składników. Zobacz przepis na prosty chleb na zakwasie, który zawsze się udaje.
Chleb na zakwasie to nieco przerażająca sprawa. Wymaga przecież zagniatania, czekania, no i sprzątania, bo wszędzie jest mąka. Ale nie tym razem. Ten przepis to najprostszy przepis na prawdziwy chleb na zakwasie, który robi się w 10 minut, a potem już tylko sobie rośnie (sam!).
Nie będę ukrywać, te chleby, które wymagają pół dnia zagniatania, zawijania i rzucania (niedługo o tym więcej), to jedna z moich ulubionych rzeczy do pieczenia. Jednak nie zawsze mam czas, aby co pół godziny zaglądać do kuchni. Dlatego uwielbiam ten przepis, który wstawiam wieczorem, kiedy nie mamy akurat chleba, a rano budzę się już na gotowy chlebek. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak zrobić prosty chleb na zakwasie, który zawsze się udaje, czytajcie dalej!
Prosty chleb na zakwasie
Przepis na ten prosty chleb na zakwasie, który zawsze się udaje to świetny wstęp do pieczenia z zakwasem. Może akurat dostaliście słoik zakwasu od znajomych albo wyhodowaliście swój zakwas. Ten chleb to świetny wybór, aby zacząć swoją chlebową przygodę!
Czym różni się chleb na zakwasie od drożdżowego?
Największą różnicą pomiędzy chlebem na zakwasie od drożdżowego jest ich smak, ale też wpływ na nasze zdrowie. Zarówno chleb na zakwasie, jak i na drożdżach powstaje, dzięki temu, że bakterie fermentują i tworzą w cieście powietrze, które sprawiają, że chleb rośnie. Drożdże jednak nie mają obojętnego wpływu na nasze zdrowie, i mimo tego, że rosną szybciej nie są najlepszym wyborem do chleba. Zdecydowanie bardziej polecam chleb na zakwasie. Jest lżejszy dla żołądka i jelit, a znajdujące się w nim bakterie działają pozytywnie. Do tego, oczywiście, smak chleba na zakwasie będzie się mocno różnił od tego na drożdżach. W zależności od stopnia wyrośnięcia chleb na zakwasie może być bardziej lub mniej kwaśny. Przy chlebie na drożdżach, jest ryzyko, że będzie te drożdże w nim czuć.
Chleb z nasionami czy bez?
Przepis na ten chleb, dla leniwych, wymaga użycia nasion. Czy jest to konieczne? I tak, i nie. Ze względu na to, że nie jest on zagniatany, jest struktura jest nieco bardziej ciężka niż chleba, u którego będziemy bardziej rozwijać gluten – zagniatać. Dlatego sądzę, że warto dodać do niego nasiona, bo dodają mu ciekawej struktury, sprawiają, że jest lżejszy. Oczywiście, możecie dowolnie manipulować nasionami, jakie dodacie. Jednak pilnujcie, aby operować w podobnych proporcjach, tj. jeśli usuwacie słonecznik, dodajcie w to miejsce mąkę lub inne nasiona.
Dlaczego chleb na zakwasie nie rośnie?
Jest kilka powodów, dla których chleb na zakwasie nie rośnie, przeczytajcie, aby uniknąć tego kłopotu.
Za mało zakwasu
Wbrew pozorom zakwasu trzeba dodać do ciasta o wiele więcej niż łyżeczką, jak przy drożdżach. Zwróćcie na to uwagę, przy odmierzaniu zakwasu do chleba.
Nieaktywny zakwas
Innym powodem, dla którego chleb nie rośnie, może być nieaktywny zakwas, tzn. taki, który dawno nie został nakarmiony i wszystkie bakterie już w nim umarły.
Jeśli zakwas okazuje się nieaktywny, możecie spróbować przez kilka dni regularnie go dokarmiać co 12 lub 24h., co może przywrócić go do życia. Jednak jeśli zakwas poważnie się zbuntował, trzeba będzie wyhodować go od nowa.
Chleb na zwykłej mące czy chlebowej?
Czy mąka chlebowa to rzeczywiście najlepsze mąka do chleba? Zdecydowanie tak, ale to nie znaczy, że ten chleb na zakwasie nie wyjdzie na innej mące. Ten chleb nie wymaga zagniatania ani formowania, dlatego można do niego użyć też zwykłej mąki pszennej. Warto jednak wybrać taką, która będzie miała jak najwyższą zawartość białka, np. mąki do pączków (typ 550) mają ok 12g białka na 100g. Taka mąka bardzo dobrze nada się do chleba na zakwasie w foremce. Im więcej białka w mące, tym więcej glutenu. Im więcej glutenu, tym lepsza struktura chleba. 🙂 Najlepsza jednak zawsze będzie mąka chlebowa.
Jeśli będziecie przestrzegać tych porad, zrobienie chleba na zakwasie będzie bardzo proste.
Jak piec chleb na zakwasie?
Pieczenie chleba na zakwasie to nic trudnego, szczególnie tego w foremce.
Ten chleb najlepiej piec w foremce prostokątnej, idealnie jeśli miałaby pokrywkę, z którą można piec, np. ja ta foremka lub ta.
Dzięki zamykanej pokrywce możecie ciasto wstawić do foremki i włożyć wieczorem do piekarnika. A jeśli macie funkcję pieczenia o wyznaczonej godzinie w piekarniku, to od razu nastawić start na 1:20h przed pobudką, aby wstać i wyjąć upieczony chleb z piekarnika.
Ten prosty chleb na zakwasie można oczywiście upiec w zwykłej foremce bez pokrywki. Trzeba tylko przykryć go na noc ściereczką lub folią, aby nie wysechł. Rano wstawiamy do piekarnika już bez ściereczki i pieczemy. Chleb ładnie urośnie i będzie mieć piękną skórkę od góry.
Po przeczytaniu wszystkich powyższych wskazówek, jestem przekonana, że wiecie jak zrobić ten prosty chleb na zakwasie, który zawsze się udaje. A jeśli macie jakieś pytania, piszczcie na Instagramie Bird Baking.
Składniki
- 450 g. mąki pszennej chlebowej
- 120 g. mąki żytniej
- 3 łyżki płatków owsianych
- 3 łyżki nasion słonecznika
- 3 łyżki pestek dynii
- 3 łyżki siemienia lnianego
- 3 łyżki sezamu
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka miodu
- 120 g. zakwasu pszennego lub żytniego (aktywnego, ale nie musi być w 'najwyższej formie' rośnięcia)
- 600 ml. wody (ok. 2,5 szklanki)
Wykonanie
- Prostokątną foremkę posmaruj masłem i obsyp mąką.
- W dużej misce umieść wszystkie suche składniki i wymieszaj łyżką. Dołóż zakwas, wodę oraz miód. Wymieszaj dokładnie aż utworzy się jednorodna masa. Ciasto powinno dość gęste, ale na tyle, aby łatwo można było je przełożyć. W razie potrzeby dolej odrobinę wody.
- Wymieszane ciasto przełóż do przygotowanej formy i wyrównaj. Możesz posypać wierzch np. nasionami słonecznika.
- Przykryj ciasto ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w temp. pokojowej na 10-12 h.1
- Po wyrośnięciu rozgrzej piekarnik do 180C i wstaw chleb do pieczenia na 1:25 h. Wyjmij upieczony chleb i odstaw na 10 min. Po tym czasie wyjmij chleb z foremki na kratkę i poczekaj, aż się ostudzi.
- Chleb przechowuj na drewnianej desce zawinięty w czystą ściereczkę.
Wskazówki
- Jeśli posiadasz zamykaną foremkę typu pullman pan, możesz wstawić go do rośnięcia bezpośrednio do piekarnika. Możesz wtedy ustawić piekarnik na start na wybraną godzinę (odliczając czas na rośnięcie) i, np. wstać już na upieczony chleb. 🙂
W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.
Macie ochotę na inne słodkie śniadanie? Spróbujcie idealnych, chrupiących gofrów, które są miękkie w środku.
Wasze wykonania
Czekam na Wasze wykonania, dajcie znać jak poszło w komentarzu lub podeślijcie mi zdjęcie na Instagram! Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów i realizacji!
Pytania
Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości związane z przepisem zerknijcie też na Instagram – często wstawiam tam wskazówki i triki związane z przepisami. Jeśli to nie rozwiąże Waszych wątpliwości odezwijcie się do mnie na Instagramie lub tutaj w komentarzu – na pewno pomogę!
Część linków, które widzicie powyżej prowadzi to produktów dostępnych na Amazon.pl. Zawsze polecam tylko te produkty, których naprawdę sama używam i polecam. Jeśli dokonacie zakupów z tych linków, otrzymam małą prowizję, która pomoże mi dalej oferować darmowe przepisy. 🙂