Prawdziwe włoskie tiramisu – szybkie i kremowe

Tiramisu to prosty deser, który można łatwo zrobić, ale można go też łatwo popsuć. Chociaż nie jestem fanką wiernego podążania za tradycyjnymi metodami, tutaj jest to jednak kluczowe. Idealne tiramisu nie wymaga żadnych dodatków ani ulepszaczy (np. śmietany) – wystarczy dobra technika! Zapraszam na przepis na prawdziwe włoskie tiramisu, szybkie i kremowe. Muszę jednak podkreślić, że tym razem przepis pochodzi od mojego męża, bo to on jest u nas mistrzem tiramisu. 😉

Możecie, jak zawsze przejść bezpośrednio do przepisu, ale w akapitach poniżej znajdziecie odpowiedzi na ewentualne wątpliwości czy problemy. Polecam przejrzeć je przed przystąpieniem do pracy, aby zapewnić sobie pewny sukces. Z tym poradnikiem tiramisu na pewno się uda.

Co to jest tiramisu?

Tiramisu to włoski deser robiony bez pieczenia. Znany kiedyś jako Tiramesù po raz pierwszy powstał oficjalnie w 1972 roku. Chociaż historie podają, że jego początek to rok 1955. Właścicielka restauracji Le Beccherie była wtedy w ciąży, a jej teściowa, aby ją wzmocnić podawała jej do śniadania zabaglione z espresso (dzisiaj chyba nie do pomyślenia). Po powrocie do pracy właścicielka Alba Campeol wraz z pomocą cukiernika Roberto Linguanotto eksperymentowali, aby stworzyć idealny deser zainspirowany tym śniadaniem. W końcu wpadli na pomysł, aby dodać mascarpone tworząc w ten sposób kultowy i znany na całym świecie deser. Tiramisu zostało zaprezentowane na Milan Trade Fair. (żródło: The New Yorker)

Kiedy najlepiej przygotować tiramisu?

Tiramisu robi się bardzo szybko, jednak aby zyskać pełnię smaku musi ono odleżeć w lodówce przynajmniej 10h. Dlatego jeśli chcecie podać tiramisu rano, najlepiej jest je przygotować wieczorem i wstawić do lodówki na noc. Jeśli tiramisu jest potrzebne na popołudnie, również najlepiej zrobić je dzień wcześniej wieczorem. Im dłużej tiramisu będzie nasiąkać w formie, tym smaczniejsze będzie. Tiramisu najlepiej zjeść w ciągu 2 dni – w składzie mamy jajka i mascarpone i zwlekanie dłużej to ryzyko, że deser się popsuje. Ale spokojnie – ciężko jest je zostawić na dłużej, bo uzależnia.

Jak zrobić tiramisu?

Tiramisu to bardzo prosty deser składający się z żółtek, cukru, mascarpone, włoskich biszkoptów savoiardi, kawy i amaretto. Jak widzicie, skład jest krótki, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość każdego produktu.

posypanie tiramisu kakao

Tiramisu powstaje poprzez długie ubicie cukru z żółtkami (może to trwać nawet 10 min.) To, jak ubijecie żółtka z cukrem zdefiniuje cały deser. Mocno ubite żółtka z cukrem zamienią się w stabilny krem. Jeśli krem będzie ubijany za krótko, tiramisu wyjdzie lejące i będzie miało złą konsystencję. Konsystencja dobrze ubitego kremu powinna być lekko lejąca, ale zostawić ślady po łyżce. W kremie będzie wyczuwalna odrobina cukru pomiędzy palcami, ale większość powinna być rozpuszczona. Do gotowego kremu dodajemy mascarpone i mieszamy już tylko chwilę, a następnie dodajemy odrobinę ubitych białych, aby dodać mu jeszcze lekkości.

Kiedy krem jest już gotowy można zacząć nasączać biszkopty w kawie i amaretto. Wbrew pozorom do idealnego nasączenia nie potrzeba dużo. Wystarczy zanurzyć biszkopt z każdej strony dosłownie na chwilę. Delikatne włoskie biszkopty nasączone zbyt mocno mogą zacząć się rozpadać, a zależy nam, aby w cieście było je czuć.

Jaka kawa do tiramisu?

Najlepsza kawa do tiramisu będzie mocna. Oryginalnym, włoskim wyborem jest użycie kawiarki (my korzystamy z kawiarki Bialetti, działającej na indukcji). Jeśli posiadacie kawiarkę, to kawa z niej będzie idealna. Lubię też korzystać z Aeropressu – używam wtedy 30 g. kawy na 150g., aby uzyskać napar zbliżony do espresso. Na ten przepis potrzebna jest taka podwójna porcja z Aeropressu, czyli ok 250 – 300 ml. kawy.

W czym zrobić tiramisu?

Ten przepis jest na tiramisu w okrągłej formie, a dokładnie w rancie. Dzięki użyciu rantu i folii (tutaj możecie znaleźć folię), otrzymujecie piękne okrągłe tiramisu, które można podać bez formy, po prostu na podkładzie. To tiramisu ma ok 18 cm. średnicy i idealnie pasuje pod nasz podkład 25 cm.

jak zrobić prawdziwe włoskie tiramisu
układanie warstw do tiramisu

Bez problemu jednak możecie podać tiramisu w klasycznej formie, okrągłej (np. takiej ) lub kwadratowej (takiej) i podawać je tradycyjne nakładając szpatułką. Ja jednak doceniam, że krem w tiramisu może być tak dobrze ubity, że nie potrzebuje oparcia w postaci formy i jest stabilny nawet po zdjęciu rantu.

mascarpone ubijane do tiramisu w kitchenaid

Czemu tiramisu jest rzadkie?

Tiramisu będzie rzadkie i nie będzie gęstniało, jeśli nie wystarczająco dobrze ubijemy cukier z żółtkami. Idealnie byłoby ubijać krem do tiramisu w mikserze planetarnym (ja korzystam z tego KitchenAida [link partnerski] i bardzo go sobie chwalę). Duża moc pozwala na idealne ubicie kremu i uzyskanie stabilnej konsystencji. Można oczywiście ubijać krem mikserem ręcznym – trzeba jednak naszykować się na dłuższą pracę – będzie potrzebne ok. 15 min.

Czy można zrobić tiramisu bez jajek?

Można zrobić tiramisu bez jajek. Jadłam już wegańską wersję tiramisu w Warszawie. Tiramisu bez jajek jednak nie będzie prawdziwym włoskim tiramisu, dlatego ten przepis uwzględnia jajka. Jeśli chodzi o osoby w ciąży – polecam wstrzymać się z jedzeniem albo zaopatrzyć w jajka naświetlane (są czasem dostępne w hurtowniach). Ryzyko salmonelli jest tutaj jednak małe – przed przystąpieniem do robienia tiramisu polewam jajka wrzątkiem.

Jeśli poszukujecie przepisów bez jajek, zerknijcie tutaj.

składniki do prawdziwego włoskiego tiramisu

Czy można zrobić tiramisu bez alkoholu?

Można, ale znowu – prawdziwe włoskie tiramisu dużo zyskuje dzięki tej nucie amaretto i jest ona ważna w uzyskaniu idealnego smaku. Alkoholu jest tutaj bardzo mało, bo w zasadzie 2 łyżki na całe ciasto, dlatego nie ma co się martwić o upojenie. Jest to dodatek czysto smakowy, ale jednak ważny. Można go jednak pominąć, jeśli macie bardzo dobrą kawę.

Najważniejsze wskazówki, aby zrobić prawdziwe włoskie tiramisu – szybkie i kremowe:

  • Długie ubijanie żółtek z cukrem – gwarancją stabilnego kremu jest dobre ubicie kremu, najlepiej mikserem planetarnym o dużej mocy
  • Drobny cukier – użycie drobnego cukru jest tutaj kluczowe – mimo długiego czasu ubijania zwykły cukier nie będzie chciał się rozpuścić, a krem nie uzyska pożądanej konsystencji
  • Dobra, mocna kawa – smak tiramisu to w dużej mierze kawa, wybierzcie taką, którą lubicie pić, aby mieć pewność, że będzie smacznie
  • Leżakowanie w lodówce – dobre tiramisu musi się namoczyć, aby smaki dobrze się rozeszły, a biszkopty nasączyły, 10 h. w lodówce, to minimum
  • Dobra jakość składników – wybierzcie dobrej jakości jajka, to one są tu głównym składnikiem, postawcie też na dobrej jakości kakao

Mam nadzieję, że wszystkie Wasze wątpliwości zostały rozwiane, a poniższy przepis pozwoli Wam zrobić prawdziwe włoskie tiramisu, szybkie i kremowe bez żadnych kłopotów.

Prawidziwe włoskie tiramisu – szybkie i kremowe

Drukuj przepis
Przepis na prawdziwe włoskie tiramisu, szybkie i kremowe. Idealny puszysty krem z mascarpone, biszkopty nasączone kawą z amaretto i gruba warstwa kakao.
Czas przygotowania 40 minut
Pełny czas 40 minut
Porcje 8 porcji

Składniki 

  • 6 żółtek
  • 250 g. białego cukru drobnego
  • 500 g. mascarpone
  • 1 białko
  • 260-300 ml. mocnej kawy (espresso lub z kawiarki)
  • 300 g. biszkoptów savoiardi (ok 1,5 paczki)
  • 2 łyżki likieru Amaretto
  • 2 łyżki kakao do posypania

Wykonanie

  • Jajka w skorupkach umieszczamy w zlewie i polewamy 10 sek. wrzącą wodą.
  • W średniej misce umieszczamy 1 białko i ubijamy do uzyskania sztywnej piany. Odstawiamy.
  • W misie miksera planetarnego1 umieszczamy żółtka i cukier i rozpoczynamy ubijanie (końcówka do ubijania) na małej mocy i przechodzimy po kolei do średnio-wysokiej (6-7 na KitchenAid). Ubijamy krem ok. 10 min. aż masa będzie puszysta i prawie cały cukier się ropzuści.2
  • Zatrzymujemy mikser i dodajemy mascarpone. Mieszamy na niskich obrotach 2 min. – tylko do połączenia, aby nie przebić kremu.
  • Dodajemy połowę ubitych białek (reszta nie będzie potrzebna) i mieszamy delikatnie szpatułką tylko do połączenia. Krem odstawiamy na bok.
  • Na podkładzie stawiamy rant 18 cm. i wykładamy boki folią rantową.3
  • Wlewamy kawę i liker do dużej płaskiej miski.
  • Na dno przygotowanej formy wykładamy odrobinę kremu (aby biszkopty mogły się przykleić).
  • Zanurzamy biszkopt w kawie z dwóch stron (dosłownie na chwilę) i kładziemy na dno formy starając się zrobić płaską równą warstwę. Jeśli zostaną dziury, przełamujemy biszkopt pod wymiar i dziury i uzupełniamy, aby stworzyć równy poziom. Na pierwszą warstwę biszkoptów nakładamy 1/3 kremu.
  • Powtarzamy układanie biszkoptów jeszcze 2 razy przekładając je warstwą kremu (będą 3 warstwy biszkoptów i 3 warstwy kremu, ostatnia warstwa to krem).
  • Wkładamy ciasto do lodówki na co najmniej 10h.
  • Przed podaniem wyjmujemy ciasto z lodówki i od razu zdejmujemy rant i folię z ciasta. Oprószamy ciasto kakao przez sitko i podajemy.

Wskazówki

  1. Przepis najlepiej wyjdzie w mikserze planetarnym. Można go zrobić mikserem ręcznym, trzeba będzie jednak ubijać żółtka dłużej – co najmniej 15 min. 
  2. Część cukru zostanie nie rozpuszczona, ale rozpuści się już w lodówce. 
  3. Można też nakładać ciasto bezpośrednio do zwykłej formy lub tortownicy, a potem podawać je tradycyjnie nakładając łyżką. 

W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.

Wasze wykonania

Czekam na Wasze wykonania, dajcie znać jak poszło w komentarzu lub podeślijcie mi zdjęcie na Instagram! Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów i realizacji!

Pytania

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości związane z przepisem zerknijcie też na Instagram – często wstawiam tam wskazówki i triki związane z przepisami. Jeśli to nie rozwiąże Waszych wątpliwości odezwijcie się do mnie na Instagramie lub tutaj w komentarzu – na pewno pomogę!

Część linków, które widzicie powyżej prowadzi to produktów dostępnych na Amazon.pl. Zawsze polecam tylko te produkty, których naprawdę sama używam i polecam. Jeśli dokonacie zakupów z tych linków, otrzymam małą prowizję, która pomoże mi dalej oferować darmowe przepisy. 🙂

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu