Lizaki bezowe to bardzo szybki smakołyk, który możecie podarować najbliższym. Wystarczą tylko białka i cukier! Zaopatrzcie się też w dobrej jakości barwniki spożywcze, żeby nadać im pięknych kolorów. Przydadzą się również dekoracyjne tylki ozdobne, którymi wyciśniecie dowolne kształty. Przeczytajcie, jak zrobić kolorowe lizaki bezowe, które nie pękają.
Zróbcie je na patyczkach lub po prostu bez. Można ich też użyć do dekoracji tortów lub ciast.
Jak zrobić kolorowe lizaki bezowe?
Lizaki bezowe to nic innego, jak po prostu bezy na patyku! Do ich przygotowania wystarczy zrobić bezę, zabarwić ją na dowolne kolory, a następnie wycisnąć na blaszkę na patyczki. Można je też ozdobić dekoracyjnymi posypkami, jadalnym brokatem lub suszonymi kwiatami jadalnymi.
Jak wyciskać lizaki bezowe?
Kluczową wersją przy wyciskaniu lizaków bezowych są dobre końcówki (tylki). Ja najchętniej korzystam z końcówek Wilton – są one dobrze wycięcie i mają ostre zakończeniu dzięki czemu kształty wychodzą idealne. Moje ulubione końcówki to Wilton 2D i 1M.
Żeby upewnić się, że lizaki bezowe będą trzymać się na patyczkach, pamiętajcie, żeby najpierw zawsze wycisnąć trochę bezy na tył patyczka i położyć go właśnie stroną z bezą na blaszkę. Dzięki temu patyczek przyklei się do blachy i nie będzie się ruszał, jak będziecie wyciskać docelowy kształt. Najlepsze patyczki do lizaków to te drewniane, np. Jumbo do kraftowych zabaw lub okrągłe patyczki do lizaków.
Jak piec lizaki bezowe?
Lizaki bezowe się suszy, a nie piecze! Temperatura, na jaką ustawiamy piekarnik to zaledwie 70 stopni, więc nazywamy ten proces suszeniem. Dzięki temu beza nie pęka, a jedynie traci wilgoć i zasycha.
Warto również w trakcie pieczenia otworzyć co jakiś czas piekarnik, aby pozbyć się ewentualnej pary z piekarnika.
Jak przechowywać bezy?
Lizaki bezowe można przechowywać na wierzchu przez kilka dni, ale możecie je również umieścić w szczelnym pudełku i będą dobre nawet do miesiąca.
Dlaczego bezy pękają?
Lizaki bezowe pękają, kiedy beza nie była dobrze ubita (zwróćcie uwagę, żeby cukier był całkowicie rozpuszczony). Częstym powodem pękania bezy jest też duża wilgotność w piekarniku lub za wysoka temperatura pieczenia – upewnijcie się, że pieczecie bezy w 70 stopniach i, że pozbywacie się pary z pieca. Ten przepis pomoże Wam zrobić kolorowe lizaki bezowe, które nie pękają.
Dlaczego z bezy wycieka woda lub syrop?
Zdarza się, że przy pieczeniu bezy może wyciekać woda lub syrop. To znowu jest kwestia z ubiciem bezy – najważniejsze jest całkowite rozpuszczenie cukru w białkach. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie palcami konsystencji białek z cukrem po podgrzewaniu ich nad kąpielą wodną – jeśli czujecie cukier w palcach, to trzeba jeszcze podgrzać mieszankę mieszając.
Zobaczcie ten prosty przepis poniżej!
A jeśli z jajkami Wam nie po drodze, to mam również przepis na wegańskie lizaki bezowe tutaj.
Kolorowe lizaki bezowe
Akcesoria
- 8 drewnianych patyczków do lodów lub papierowych słomek
Składniki
- 70 g. białek (ok. 2 białka z dużych jajek)
- 125 g. cukru białego
- 50 g. cukru pudru
Wykonanie
- Białka umieszczamy w stalowej misce razem z cukrem. Umieszczamy miskę nad garnkiem z gotującą się wodą (kąpielą wodną) i mieszamy rózgą, aż cały cukier się rozpuści.
- Białka z rozpuszczonym cukrem przelewamy do misy miksera i ubijamy aż powstanie błyszcząca, gęsta beza. W mikserze stojącym może to potrwać 10 min., w ręcznym ok. 15-20 min.
- Do ubitej bezy dodajemy cukier puder po łyżce, ciągle ubijając, aż powstanie sztywna beza.
- Bezę rozdzielamy do 3 miseczek, jedną zostawiamy białą, a pozostałe barwimy np. na czerwony i niebieski.
- Przekładamy bezę do trzech rękawów cukierniczych z ozdobnymi końcówkami (np. Wilton 1M, 2D).
- Wyciskamy po małej kropce na tył każdego patyczka i umieszczamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie wyciskamy kształty na patyczki
- Pieczemy 2h w 70°C, co jakiś czas otwierając piekarnik, aby wypuścić parę.
W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.