Pumpkin spice latte to hit każdej jesieni, w kawiarniach dostępny już od początku września. Jednak kawki podawane w większości kawiarni zazwyczaj są strasznie przesłodzone, pomijając już jakość kawy. Czemu by nie zrobić sobie swojej kawy i dolać do niej syropu zrobionego własnoręcznie… z dyni? Zobaczcie przepis na syrop pumpkin spice do kawy poniżej
Smak pumpkin spice to nic innego jak połączenie dyni z ogrzewającymi przyprawami – imbirem, cynamonem, kardamonem, goździkami i gałką muszkatołową. Większość tych przypraw pewnie macie w domu, więc zaopatrzcie się tylko w dynie i do roboty!
Puree z dyni
Najdłuższym procesem robienia syropu pumpkin spice jest robienie puree z dyni. Ja jestem za leniwa na obieranie dyni ze skóry, dlatego stawiam na dynię hokkaido. Jest to dość mała dynia, której skóra jest na tyle cienka, że nie trzeba jej obierać przed pieczeniem. Dynie kroję na 4 części, wydrążam środek z pestkami i wrzucam do piekarnika na 35 minut. Po tym czasie blendujemy ją na puree. Tak przygotowaną dynię możemy użyć właśnie do syropu albo odłożyć na później i zrobić zupę.
Syrop gęsty czy rzadki?
Syrop pumpkin spice do kawy można przygotować na dwa sposoby – gotując go krótko – ok. 5-10min. uzyskacie rzadki syrop, który dobrze sprawdzi się do wlewania na dno kawy. Wybierzcie tę wersję, jeśli nie spieniacie mleka i chcecie mieć po prostu smak syropu w kawie. W drugiej wersji syrop gotujemy 20 min. – w ten sposób go zredukujemy i uzyskamy gęsty syrop, który można polewać po bokach szklanki lub polać wierzch kawy, aby utworzyć wzorek na mleku.
Można też odlać część syropu po 5 min. i gotować dalej, aby mieć dwie wersje. Tylko pamiętajcie, aby naszykować dwie butelki! Jak widzicie mnie poniosło i na swoją butelkę nakleiłam nawet etykietkę.
Można też odlać część syropu po 5 min. i gotować dalej, aby mieć dwie wersje. Tylko pamiętajcie, aby naszykować dwie butelki! Jak widzicie mnie poniosło i na swoją butelkę nakleiłam nawet etykietkę.
A jeśli jesteście bardziej fanami herbaty niż kawy zajrzyjcie tutaj.
Syrop pumpkin spice
Akcesoria
- butelka do gotowego syropu
- blender
Składniki
- ½ dyni hokkaido (ok. 250 g.)
- 2 szklanki wody
- 1 szklanka cukru
- ½ szklanki cukru brązowego muscovado (ew. demerara)
- 1 i ½ łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
- ½ łyżeczki mielonych goździków
- ¼ łyżeczki kardamonu
- ½ łyżeczki imbiru mielonego
Wykonanie
- Dynię kroimy na ćwiartki i usuwamy pestki. Kroimy ćwiartki na duże kwadraty i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Dynię pieczemy w piekarniku rozgrzanym na 180°C przez 30-35 min. (Najlepiej sprawdzić widelcem czy jest miękka)
- Upieczoną dynię blendujemy na puree.
- W rondelku umieszczamy wszystkie składniki i puree. Zagotowujemy.
- Gotujemy syrop często mieszając. 5-10 min. na wersję rzadką, 20 min. na wersję gęstą.
- Odstawiamy ugotowany syrop do ostudzenia i przelewamy do czystej butelki.
Wideo
@birdbaking Lepszy niż w Starbucksie 💁🏻♀️ ##pumpkinspicesyrup ##przepis ##jesien ##starbucks ##foodtiktok
♬ Wildest Dreams – bry
W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.
Ile można przechowywać taki syrop?
Dzień dobry,
Syrop można przechowywać ok. miesiąca poza lodówką 🙂
czy można użyć innego rodzaju dyni?
Pewnie, ale dynia hokkaido jest najłatwiejsza w obróbce – nie trzeba jej obierać. Inne rodzaje dyni niestety trzeba obrać przed pieczeniem. 🙂
Witam czy można ten syrop pasteryzować żeby można go było dłużej przechowywać ?
Myślę, że można na spokojnie, ale niestety nie próbowałam, więc nie mogę nic doradzić. 🙂
czy syrop trzeba przecedzić? Czy zostawić w takiej formie?
bo nie ukrywam że jest jakby z zawartością puree
Dzień dobry, zależy od preferencji i od tego, jak mocno puree było zblendowane przed gotowaniem. Zazwyczaj, gdy próbowałam pumpkin spice z robionych syropów w kawiarniach to na dnie filiżanki zostawały grudki z puree i przypraw. Mi to nie przeszkadza, ale oczywiście można przecedzić, żeby mieć 'czystszy syrop’.