Dalgona – spieniona kawa rozpuszczalna z TikToka

Dalgona to spieniona kawa rozpuszczalna z TikToka, która szturmem podbiła internet w 2020. Zobaczcie jak ją zrobić i co zrobić, żeby uniknąć wpadki.

2020 to dla mnie (i nie tylko) poza pandemią też rok TikToka. To właśnie w marcu pierwszy raz (no, może nie pierwszy, próbowałam już wcześniej, ale nie przekonało mnie to) zarejestrowałam swoje konto. Wtedy jeszcze nie było konkretnie pod Bird Baking, a po prostu dla rozrywki. TikTok to wbrew pozorom bardzo ciekawe medium – jak już podpasujecie algorytm pod siebie. Przykładowo, dowiedziałam się, jak podnieść górny kosz od zmywarki, a przez rok nie mieściłam do niej wysokich naczyń… Żarty na bok. TikTok to miejsce, w którym jak już coś pójdzie w świat to nie ma zmiłuj. I tak było z Dalgoną. Każdy ją robił, ale nikt nie spodziewał się, że jest tak naprawdę smaczna.

Prawda jest taka, że Dalgona nie jest niczym nowym. Chociaż dzięki TikTokowi zyskała popularność, to bazowo pochodzi z Korei. Spienioną kawę możecie też kojarzyć z Grecji. Tam tzw. Frappe też jest często robione poprzez ubicie kawy z cukrem.

Proces, który zachodzi przy robieniu Dalgony jest dość prosty. Łączymy kawę rozpuszczalną z cukrem i wodą, a następnie ubijamy. Dzięki temu, że kawa posiada białko, gdy łączy się z cukrem zamienia się w pewnego rodzaju bezę. Po nałożeniu jej do kubka możecie zauważyć, że będzie unosić się na mleku przez dużą zawartość powietrza.

dalgona kawa na niebieskiej podstawce
dalgona kawa z rośliną w tle

Dalgona to nie Twój klimat? Spróbuj herbaty London Fog – przepis tutaj.

Co jeśli Dalgona nie wychodzi?

dalgona potrzebne składniki

Jeśli stosujecie proporcję 1:1:1 przy robieniu Dalgony wszystko powinno się udać. Jeśli jednak coś nie wychodzi upewnijcie się, że w misce i na narzędziach, którymi ubijacie nie ma jakiegoś tłuszczu. Tłuszcz często przeszkadza w tworzeniu wiązań z białkiem. Najważniejsze jest jednak, aby dać wystarczającą ilość cukru. Niestety, Dalgona nie powstanie z samej wody i kawy, wymagany jest cukier lub chociaż słodzik (stewia, erytrytol).

Dalgona – spieniona kawa rozpuszczalna

Drukuj przepis
Słynna spieniona kawa rozpuszczalna z TikToka, która zawładnęła światem w 2020. Koniecznie spróbuj!
Rodzaj Drinks
Kuchnia Korean
Słowa kluczowe dalgona, instant coffee, kawa, kawa rozpuszczalna
Czas przygotowania 10 minut
Pełny czas 10 minut
Porcje 1 kawa
Kalorie 340

Składniki 

  • 2 łyżki rozpuszczalnej
  • 2 łyżki gorącej wody
  • 2 łyżki cukru (lub stewii)

Wykonanie

  • Wszystkie składniki umieszczamy w misce.
  • Ubijamy, aż kawa będzie przypominać bezę
  • Nakładamy piankę na ciepłe lub zimne mleko

W opisie widnieje orientacyjna ilość kalorii, którą wyliczyłam na podstawie użytych przeze mnie składników. Ta liczba jest orientacyjna i należy korzystać z niej jako sugestii.

Wasze wykonania

Czekam na Wasze wykonania, dajcie znać jak poszło w komentarzu lub podeślijcie mi zdjęcie na Instagram! Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów i realizacji!

Pytania

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości związane z przepisem zerknijcie też na Instagram – często wstawiam tam wskazówki i triki związane z przepisami. Jeśli to nie rozwiąże Waszych wątpliwości odezwijcie się do mnie na Instagramie lub tutaj w komentarzu – na pewno pomogę!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu